HondaJet – kolejny udany lot samolotu produkcji Honda 16 maja 2012

Udany lot czwartego samolotu testowego13 maja 2012 r., Honda Aircraft Company poinformowała o postępie w pracach, których zwieńczeniem będzie certyfikacja lekkiego samolotu dyspozycyjnego HondaJet. Informacje te firma przekazała dziennikarzom podczas targów lotniczych European Business Aviation Convention and Exposition (EBACE) w Genewie.

Honda Aircraft zawiadomiła o wykonaniu pierwszego lotu przez czwarty samolot testowy spełniający wymogi certyfikacyjne. Zademonstrowano ulepszenia awioniki samolotu HondaJet oznaczonego „F3″, a także systemów zarządzania CMS. Poinformowano także o postępach w przygotowaniach do wprowadzenia samolotu na rynek, w tym o nowościach dotyczących programów szkolenia pilotów HondaJet oraz o rozwoju ośrodka obsługi, napraw i remontów (MRO) położonego na blisko 22-hektarowym terenie.

 

 


Honda Aircraft jest coraz bliżej uzyskania certyfikatu dla samolotu HondaJet, po czym rozpoczną się jego dostawy do klientów –
oświadczył Michimasa Fujino, prezes i dyrektor generalny firmy Honda Aircraft Company. – Naszym celem pozostaje produkowanie i dostarczanie klientom najbardziej zaawansowanego na świecie lekkiego odrzutowca. Wciąż dopieszczamy detale, aby być powyżej oczekiwań klientów, co podkreślamy prezentując ostatnio wprowadzone udoskonalenia. Możemy się też pochwalić znaczącymi postępami w testowaniu samolotu oraz przygotowaniach do jego produkcji i wprowadzenia do normalnej eksploatacji. To wszystko dobrze ilustruje determinację Hondy w dążeniu do uzyskania zadowolenia klienta na niespotykanie wysokim poziomie.

Najnowsze postępy w programie certyfikacji samolotu

Jak poinformowała Honda Aircraft Company, czwarty samolot HondaJet oznaczony „F3″, spełniający wymogi certyfikacyjne, odbył z powodzeniem swój pierwszy lot w dniu 4 maja 2012 roku. Samolot F3 pomalowany jest według schematu znanego z wcześniejszych egzemplarzy HondaJet, ale w unikalnej żółto-białej kolorystyce. Samolot wystartował z międzynarodowego portu lotniczego Piedmont Triad w Greensboro w Karolinie Północnej (USA), gdzie mieści się główna centrala firmy Honda Aircraft Company.

– Pierwszy lot F3 pokazał systematyczny postęp na drodze do dostarczania klientom samolotów oferujących nie tylko najlepsze parametry techniczne, sprawność i komfort, ale też najwyższą jakość wykonania – uważa Michimasa Fujino, prezes i dyrektor generalny Honda Aircraft Company.

Udany lot czwartego samolotu testowego

Udany lot czwartego samolotu testowegoNajnowsze udoskonalenia samolotu
Honda Aircraft jest pierwszym producentem samolotów, który powiadomił o planach wykorzystania nowej konfiguracji 60/40 sterowanych dotykowo zintegrowanych paneli lotniczych Garmin® G3000 PFD w kabinie HondaJet. Rozwiązanie to zapewni pilotom łatwiejszy dostęp wzrokowy do dodatkowych informacji o parametrach lotu, co – dzięki zwięzłej formie prezentacji danych – poprawi orientację w aktualnej sytuacji i podwyższy bezpieczeństwo lotu. Obaj piloci mogą wybierać i śledzić dodatkowe informacje wyświetlane na powierzchni 40% szerokości każdego z trzech 14-calowych monitorów wysokiej rozdzielczości, należących do systemu przyrządów lotu G3000.

 

Honda Aircraft pokazała także swój nowy system zarządzania kabinowego CMS oraz najnowszą wersję wnętrza samolotu w wersji produkcyjnej. Nowy system CMS umożliwia pasażerom używanie urządzeń bezprzewodowych, takich jak tablety i smartfony do śledzenia parametrów lotu oraz sterowania oświetleniem i temperaturą w kabinie, a także muzyką płynącą z głośników i kontrolowania rolet okiennych, co dodatkowo podwyższa komfort podróży i pracy na pokładzie samolotu.

Kadłub samolotu w najnowszej wersji, wykorzystującej komponenty produkcyjne, został zaprezentowany na targach EBACE w Genewie. Posiada on wyświetlacze Garmin 60/40, nowy system CMS, a także najnowsze fotele HondaJet oraz nową wersję wyposażenia kokpitu i wnętrza kabiny.

Postępy prac przygotowawczych do eksploatacji samolotów

Honda Aircraft poinformowała, że 7 maja 2012 roku, w zakładzie FlightSafety® International zlokalizowanym w pobliżu miasta Tulsa (Oklahoma, USA), rozpoczęto produkcję pierwszego pełnego symulatora lotu (poziom D) maszyną HondaJet. Symulator ten znajdzie się w Centrum Szkoleniowym HondaJet w centrali Honda Aircraft w mieście Greensboro, a jego uruchomienie przewidziano na pierwszą połowę 2013 roku. Będzie on pełnił ważną rolę w programie szkolenia pilotów maszyn HondaJet. Szkolenia pilotów oraz personelu naziemnego będzie przeprowadzać firma FlightSafety.

Honda Aircraft informuje także o rozpoczęciu budowy nowego ośrodka obsługi, napraw i remontów (MRO) samolotów na terenach swojej centrali w Greensboro w Północnej Karolinie (USA). Inwestycję szacuje się na ok. 20 milionów dolarów.

Udany lot czwartego samolotu testowego

Udany lot czwartego samolotu testowegoO samolocie HondaJet
HondaJet jest najbardziej zaawansowanym technicznie lekkim odrzutowcem dyspozycyjnym o najlepszych w tej klasie samolotów osiągach, komforcie, jakości i sprawności. HondaJet lata szybciej, wyżej, ciszej bardziej ekonomicznie od swoich konkurentów. HondaJet wnosi wiele innowacji technicznych i rozwiązań nietypowych dla konstrukcji współczesnych samolotów, w tym umieszczenie silników nad skrzydłami, co pozwala radykalnie poprawić osiągi i zmniejszyć zużycie paliwa dzięki obniżeniu oporów powietrza.

 

Taka koncepcja konstrukcji płatowca prowadzi do obniżenia poziomu hałasu w kabinie, a także hałasu docierającego na ziemię w czasie lotu, umożliwia też powiększenie kabiny i zwiększenie pojemności ładunkowej. Samolot HondaJet napędzany jest przez dwa bardzo oszczędne silniki turboodrzutowe GE Honda HF120 i został wyposażony w najbardziej zaawansowany system awioniki z ekranami dotykowymi, jaki jest dostępny dla lekkich turboodrzutowych samolotów dyspozycyjnych.

 

Jest to nowej generacji system Garmin® G3000 dostosowany do samolotu HondaJet, z trzema panoramicznymi 14-calowymi monitorami i dwoma mniejszymi dotykowymi ekranami funkcyjnymi. HondaJet jest pierwszym komercyjnym samolotem zbudowanym przez Hondę i jak na Hondę przystało, oferuje najwyższy poziom osiągów, ekonomii i wartości w relacji do ceny.

O firmie Honda Aircraft Company

Honda Aircraft Company jest spółką w całości należącą do American Honda Motors Inc. Firma została założona w 2006 roku, ale jej rodowód wywodzi się z 20-lenich badań i prac prowadzonych przez Hondę w dziedzinie konstrukcji lotniczych. W światowej centrali firmy Honda Aircraft, w Karolinie Północnej – miejscu narodzin lotnictwa – w budynkach o powierzchni ponad 46000 metrów kwadratowych mieszczą się biura, supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe i zakład produkcyjny, którego zadaniem jest opracowywanie, produkcja i wprowadzanie na rynek samolotów HondaJet oraz udzielanie wsparcia dealerom tych samolotów. Duch zawsze szukającego nowych wyzwań założyciela firmy Honda Motor i pasjonata lotnictwa, Soichiro Hondy, jest wciąż obecny w Honda Aircraft, gdzie spełnia się jego niezrealizowane za życia marzenie o wprowadzeniu marki Honda do branży lotniczej.

Źródło : http://honda.pl, www.hondajet.com

Tagi: ,
Odpowiedzi: 4 do wpisu “HondaJet – kolejny udany lot samolotu produkcji Honda”

 1. baros pisze:

  No trzeba powiedzieć, że maszyna robi wrażenie.
  Ciekawie tylko za ile będzie można się Nią przelecieć albo za ile firmy zajmujace się LOTem, będą mogły je kupić.
  W polsce raczej nikogo na taki sprzęt nie będzie stać. . .

 2. fabrycznie_nowy pisze:

  baros – Jedno jest pewne – tani nie będzie.
  Mnie nie zastanawia tyle co ta cena, a to ile „paliwa” to będzie spijało.
  Wiem, że samoloty mają inne ciecze niż paliwa w motocyklach czy samochodach, ale mimo to wydaje mi się, że właśnie to będzie stanowiło większą część ceny przewozu pasażerów.

 3. balboa24 pisze:

  No skoro zainwestowano w to 20 milionów dolarów, to na początku ceny mogą być dość wygórowane. Ale myślę, że inwestycja bardzo szybko się zwróci. Taki samolot to naprawdę coś wspaniałego. Jednak Honda cały czas trzyma klasę.

 4. monster87 pisze:

  Coś świetnego naprawdę.
  Nie dość, że wygląda znakomicie, to jeszcze w środku ma takie extra wyposażenie.
  Z chęcią bym się Nim przeleciał. 😉

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.